V Nemecku je pravidlom uzatvárať pracovnú zmluvu v písomnej forme, pričom môžu byť v zmluve dohodnuté najmenšie detaily týkajúce sa pracovného postupu.
Je pravidlom, že keď sú podrobne opísané vaše pracovné povinnosti a práva, tým menej budete mať sporov so zamestnávateľom v budúcnosti.
Minimálne informácie, ktoré musia byť uvedené v pracovnej zmluve sú:
– Meno a adresa zamestnanca
– Meno a adresa zamestnávateľa
– Dátum, kedy zmluva nadobudne platnosť
– Dátum ukončenia platnosti zmluvy. Pokiaľ nie je uvedený dátum, zmluva je platná po neobmedzenú dobu
– Skúšobná lehota (Probezeit) – trvanie a podmienky skušobnej lehoty, podľa ktorých je možné od zmluvy odstúpiť v priebehu tohto obdobia. Zvyčajne sa dá ukončiť pracovný pomer v skúšobnej lehote veľmi rýchlo: po oznámení druhej strane za dva týždne. Maximálna dĺžka skúšobnej lehoty v Nemecku je 6 mesiacov.
– Miesto výkonu práce (ak je takých miest niekoľko, musia byť uvedené v zmluve)
– Aké sú vaše pracovné povinnosti a náplň práce (Tätigkeit)
– Plat (Arbeitsvergütung): základný plat, bonusy a prémie, deň výplaty miezd. V zmluve je obvykle ukázaná hrubá mzda, a z nej sa odvodzujú zdravotné poistenie, sociálne poistenie, daň z príjmu, dôchodkového poistenie, poistenia v nezamestnanosti, atď.
V závislosti od druhu práce, môže byť plat za mesiac alebo za hodinu.
– Pracovný čas (Arbeitszeit) – koľko hodín týždenne budete pracovať. Pracovný deň nesmie prekročiť 8 hodín denne. Možná pŕaca 10 hodín denne, pri podmienke, že tieto odpracované nadčasy budú počas najbližších šesť mesiacov kompenzované náhradným voľnom. Štandardný pracovný týždeň v Nemecku trvá 35 až 40 hodín.
– Vacation (Urlaub) (koľko dní v roku, máte nárok na dovolenku). Podľa nemeckých zákonov, každý zamestnanec má právo na 20 dní dovolenky za rok.
– Oznámenie o ukončení pracovného pomeru (Kündigung): Koľko týždňov budete musieť odpracovať po oznámení o svojom odchode. A tiež, koľko týždňov bude mať zamestnávateľ povinnosť oznámiť vám ukončenie pracovného pomeru. Štandardná oznamovacia lehota je v Nemecku – štyri týždne pred 15. dňom mesiaca alebo do posledného dňa nasledujúceho mesiaca. Toto obdobie môže byť dlhšie, ale nie kratšie.
– Účasť na kolektívnych zmlúvách, pokiaľ sa toto rozprestiera aj na vašu spoločnosť. Kolektívne zmluvy medzi združeniami zamestnávateľov a odbormi reguloujú minimálnu mzdu v určitých odvetviach, počet hodín práce, atď ..
– Dátum a miesto podpisu zmluvy, podpisy strán
Tiež pracovná zmluva môže stanoviť postup pre výplatu dní, kedy je zamestnanec chorý a nepracuje, povinnosti mlčanlivosti o obchodnom tajomstve a ďalšíe aspekty.
V každom prípade, ak ste nedávno prišili do Nemecka a uzatvárate svoju prvú pracovnú zmluvu v tejto krajine (a nielen prvú), nie je na škodu veci dať prečítať vašu zmluvu právnikovi, ktorý sa špecializuje na pracovné právo v Nemecku. Peniaze, ktoré zaplatíte právnikovi vás môžu ochrániť od nepríjemných situácií v budúcnosti.