Moslimovia v Nemecku sú z troch rôznych skupín, Sunniti, Šiiti a Alaviti. Najviac je Sunnitov, za nimi nasledujú Alaviti a najmenej je Šiitov.
Nemecká politička Angela Merkel hovorí, že Nemci by mali byť islamu otvorení.
Islam sa v minulosti stal súčasťou Nemecka, a Nemci by mali byť k moslimom tolerantní.
Väčšina nemeckých moslimov je proti nedávnym útokom v Paríži.
Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle vyjadril pochopenie pre rozhorčenie moslimov, to však neoprávňuje k násiliu ani ho neospravedlňuje, čím narážal na útok na nemecké veľvyslanectvo v Sudáne, v hlavnom meste Chartúm, ktoré saudiali pred dvomi týždňami.
Islam v Nemecku
Na dnešný deň je v Nemecku od 3,8 milióna do 4,3 milióna moslimov, čo predstavuje okolo 5 percent z celkového počtu obyvateľov. Okolo 75% z nich je Sunnitov, 13% Alavitov a 7% Šiitov. Allaviti sú prívrženci tolerantného Islamu, ktorý sú medzi iným za slobodu viery a rovnoprávie žien.
V Nemecku sú dokonca aj Salafiti, ktorí sú prívrženci konzervatívneho výkladu islamu. Miestne médiá ich často spájajú s ostatnými moslimami. Spolu je týchto vyznávačov islamu v Nemecku okolo 6 000, mieste bezpečnostné služby si na nich dávajú pozor a dôkladne ich sledujú.
Islam v Európe
Počet prívržencov islamu v Európe rastie rýchlym tempom. Na dnešný deň je islam druhým najrozšírenejším náboženstvom v Európe (prvým je kresťanstvo).
Počet moslimov vyrástol z 29,6 milióna v roku 1990 na 44,1 milióna v roku 2010. K pôvodnému európskemu obyvateľstvu sa ich podiel zvýšil z 4,1% do 6%, čo je zvýšenie o takmer 50%.
Podľa predbežných odhadov bude v roku 2030 okolo 8% obyvateľov západnej Európy vyznávať islam a v roku 2100 — každý štvrtý.