
Obyvatelia britského mestečka Boston, kde je počet imigrantov z východnej Európy 15 %, tvrdia, že sa cítia ako „cudzinci vo svojom vlastnom štáte“.
Za posledných desať rokov prírastok Bostončanov narodených za hranicami Británie dosiahol 467%, čo je najvyššie číslo v celom kráľovstve. Jedna z centrálnych ulíc Bostona je plná obchodov s východoeurópskymi tovarmi, na vitrínach obchodov sú pracovné ponuky v poľskom jazyku a nie v anglickom.
V roku 2004 sa začala Európska únia rozširovať a pripojili sa do nej krajiny východnej Európy (Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko).
Žijem v Anglicku, som – Angličan, ja chcem v svojej krajine hovoriť po anglicky, a nie učiť sa poľštinu, lotyštinu alebo slovenčinu, aby som mohol pracovať v miestnom závode.
„Žijem v Anglicku, som – Angličan, ja chcem v svojej krajine hovoriť po anglicky, a nie učiť sa poľštinu, lotyštinu alebo slovenčinu, aby som mohol pracovať v miestnom závode“, sťažuje sa aktivista v boji s imigrantami Din Everit. Podľa jeho názoru, prisťahovalci neprinášajú do ekonomiky mesta nič, pretože kupujú všetko vo svojich východoeurópskych obchodoch, a zarobené peniaze posielajú domov.
Miestny obyvatelia si myslia, že kvôli prisťahovalcom je nedostatok domov na bývanie a prenájom zdražel. Nie je miesto v školách, nemocniciach a kvôli imigrantom je v niektorých miestnych školách ťažké nájsť viac ako jedno dieťa, ktoré hovorí po anglicky. Výsledkom tohoto procesu je, že vysoký počet „tých pravých“ Bostončanov podporuje Stranu nezávislosti – UKIP, ktorá je za vystupenie z EÚ a ohraničenie prisťahovalectva.
Podľa názoru miestneho poslanca Mika Gilgerta, časť imigrantov pritiahol štedrý sociálny systém, ktorý poskytuje prisťahovalcom bývanie, príspevky na deti, zdravotníctvo a školstvo zadarmo.
Ďalší sem prišli aby uhasili dopyt po nekvalifikovanej práce v poľnohospodárstve alebo v závodoch.
Avšak nie všetci miestny sa pozerajú na prisťahovalcov s negatívnym postojom.
„V každom obchode je nejaká národnosť a to je výborne. Zjeme rôzne jedlá, zoznámime s rôznymi ľuďmi“, hovorí dôchodca Greham Scarboro. „Pokiaľ by tu neboli, to polovica obchodov na West street by bola prázdnych“, myslí si 64-ročný Richard Goodwin.
Získavajte správy z Británie na facebooku
Čítajte ešte:
Prisťahovalci majú príliš veľa detí
Veľká Británia: Noví prisťahovalci z EÚ už nedostanú sociálne príspevky
Počet imigrantov sa v Británií zvýšil o pol milióna počas posledných troch rokov
Imigranti priniesli do britského obchodu zlepšenie výkonnosti a produktivity
Britskí Landlordi môžu kvoli novému zákonu prestať prenajímať svoje nehnuteľnosti cudzincom