Občania Británie, ktorí žijú v zahraničí menej ako 15 rokov budú mať umožnené voliť v EU referendume, zatiaľ čo občania Európskej únie žijúci v Spojenom kráľovstve nebudú mať možnosť voliť o tom či má zostať Spojené kráľovstvo v Európskej únií.
Premiér David Cameron spravil predvolebný sľub o usporiadaní referenda o zotrvaní alebo vystúpení z Európskej únie, a toto referendum by sa malo konať koncom 2017 roku.
Cameron v nedeľu oznámil, kto bude môcť v týchto voľbách voliť a možnosť voliť bude približne taká istá ako vo voľbách do parlamentu Spojeného kráľovstva.
To znamená, že britský štátny príslušníci, ktorí žijú v zahraničí menej ako 15 rokov budú mať možnosť vyjadriť svoj názor, či by malo Spojené kráľovstvo zotrvať v Európskej únií. Tí britský občania, ktorí žijú za hranicami Spojeného kráľovstva dlhšie ako 15 rokov, možnosť voliť nebudú mať.
Referendum o zotrvaní v EÚ bude oficiálne oznámené v prejave kráľovnej zajtra v stredu a legalizovanie referenduma prebehne v parlamente vo štvrtok 28. mája.
Okrem britských občanov budú mať možnosť voliť aj Íri a takzvaní občania „Commonwealth-u“ žijúci v Spojenom kráľovstve, plus občania Malty a Cypru.
Možnosť voliť budú mať tiež ľudia na Gibraltáre, aj keď nemali možnosť voliť v parlamentných voľbách.
Milióny občanov Europskej únie žijúci v Spojenom kráľovstve nebudú môcť voliť v referende.
Britský občania mladší ako 18 rokov tiež nebudú môcť pristúpiť k volebným urnám, aj keď sa Škótska národná strana sa snažila o to, aby bol vek, od ktorého môžu Briti voliť znížený na 16 rokov, tak ako to bolo v referende o škótskej nezávislosti v septembri 2014.
Získavajte správy z Británie na Facebooku
Čítajte ešte:
Neplatiči sa nemusia dostať cez hranice Británie
Voľný pohyb pracovníkov a migrácia občanov Európskej únie
Vystúpenie Británie z Európskej únie by stálo Britov 57 miliárd libier
Nigel Farage: “Radšej prisťahovalci z Indie a Austrálie ako z východnej Európy”
Prisťahovalci prinútili obyvateľov britského mesta „cítiť sa doma cudzincami“