Britské impérium alebo Britská ríša bola sústava závislých území (kolónií, protektorátov a iných území) pod britskou vládou od 17. storočia do roku 1931, kedy ju nahradilo Britské spoločenstvo národov.
Pojem Spoločenstvo národov bol prvýkrát použitý za vlády Alžbety I. (1533 – 1603). V širšom zmysle sa aj Spoločenstvo národov označuje ako Britské impérium. Bola to najväčšia koloniálna ríša v dejinách ľudstva.
Rozloha Britskej koloniálnej ríše v roku 1922 bola 33 miliónov km², čiže približne štvrtina celkovej rozlohy zemskej súše. Celkový počet obyvateľov bol v tomto roku cca 458 miliónov, čo predstavovalo štvrtinu vtedajšej svetovej populácie.
Prvými britskými zámorskými územiami boli začiatkom 17. storočia osady v Severnej Amerike a obchodné stanice v Západnej Indii, Východnej Indii a Afrike.
V 18. storočí pribudol Gibraltár, územia v Indii a Kanada (1763), od konca 18. storočia Malajský polostrov (Malaya), Mys Dobrej nádeje, Cejlón, Malta a Austrália (1788) s Novým Zélandom.
V 19. storočí pribudol Aden (1839), Hongkong (1842), Suezský prieplav (1875 – 1956), Nigéria, Egypt, územia neskoršej Britskej východnej Afriky (Keňa, Uganda, Zanzibar a Tanganika) a časť dnešnej Juhoafrickej republiky.
Po prvej svetovej vojne pribudla Nemecká východná Afrika, časť Kamerunu a Toga, Nemecká juhozápadná Afrika, Mezopotámia, Palestína a Nemecké tichomorské ostrovy.
V roku 1783 sa osamostatnili USA. Následne dostali viaceré kolónie postavenie „domínií“, ktoré po prvej svetovej vojne vstúpili do Spoločnosti národov ako nezávislé štáty: Kanada (1867), Austrália (1901), Nový Zéland (1907), Juhoafrická únia (1910) a Írsky slobodný štát (1921).
V polovici 18. storočia sa Britské impérium rozkladalo na jednej pätine sveta a ovládalo štvrtinu svetovej populácie.
Získavajte správy z Británie na Facebooku
Čítajte ešte:
Zaujímavé fakty o kráľovnej Alžbete II
Aký je rozdiel medzi Veľkou Britániou a Spojeným Kráľovstvom?
Kedy budú bieli Briti v Británií menšinou
Prečo Angličania vkladajú mince do stromov?
Nigel Farage: “Radšej prisťahovalci z Indie a Austrálie ako z východnej Európy”