
Anglicko si ako jedna z mála krajín v Európe zachovala tradičné jazdenie na ľavej strane.
V minulosti sa všade jazdilo na ľavej strane, pretože pri jazde na koňoch chceli mať jazdci voľnú pravú ruku pre prípad boja.
Pri jazde na koni na ľavej strane jazdci držali ľavou rukou opraty (dnes rýchlostnú páku) a pravou meč (dnes volant). Jazdci nasadali na kone z ľavej strany, a teda od cesty.
Keď začali pohoniči prepravovať náklady vo veľkých záprahoch s niekoľkými pármi koní, pohoniči si sadali na ľavú stranu, aby mohli v rukách pevne držať opraty. V Európe sa používali záprahy zložené z viac koní a preto sa presunuli na pravú stranu aby sa vyhli kolízií. V Británií boli záprahy s koňmi kratšie a preto ostali na tradičnej ľavej strane.
Prvá oficiálna dohoda o jednotnom jazdení na pravej strane v Európe vznikla len v roku 1926 v Paríži.

Aj keď už dnes pri jazde nenosíme meče ale volanty, a namiesto uzdy držíme rýchlostnú páku (pokiaľ nemáme automat), majú výhodu pri jazde vľavo šoféri praváci.
Podľa odborníkov je väčšina ľudí pravákov a má silnejšie pravé oko a pravú ruku, a preto je lepšie jazdiť na ľavej strane. Pravá silnejšia ruka je na volante, a môže rýchlejšie zareagovať a pravé silné oko sleduje situáciu. Avšak môže to byť len sila zvyku. :)
Slovensko “prestúpilo” na pravú stranu až v roku 1939 v čase druhej svetovej vojny po nemeckom diktáte.
Vo svete odolali “modernej” pravej strane len bývalé britské kolónie a Japonsko. Medzi posledné krajiny v Európe, v ktorých prešli na pravú stranu patria Švédsko (1967) a Island (1968).
V Európe sa dnes jazdí vľavo iba na “ostrovoch”, a to vo Veľkej Británii a Írsku, na Cypre a Malte. Vo svete sa jazdí vľavo vo 74 krajinách a vpravo v 166 krajinách.