
Môj syn len začal chodiť, a behať. Behal veľa a dlho, až kým sa doslova neunavil a nezaspal, niekedy aj na zemi. Pod nami žil muž, Švajčiar, nie ešte veľmi starý. Kúpila som veľký a hrubý koberec, aby ho môj syn svojim behaním nerušil.
Vzhľadom k hektickej povahe nášho každodenného dňa potrebujeme doma pokoj a ticho, a preto nevyžiadaný hluk vnímame ako závažné narušenie súkromia. Spory ohľadom hluku môžu poškodiť vzťahy medzi susedmi. Preto sa treba snažiť riešiť tieto problémy pokojnou cestou.
Môj syn len začal chodiť, a behať. Behal veľa a dlho, až kým sa doslova neunavil a nezaspal, niekedy aj na zemi.
Pod nami žil muž, Švajčiar, nie ešte veľmi starý.
Kúpila som veľký a hrubý koberec, aby ho môj syn svojim behaním nerušil.
Ale to nepomohlo a neprestal sa sťažovať na hluk a posielal listy do všetkych možných inštitúcií.
Musela som s ním už po niekoľký raz riešit tento problém.
Zazvonila som. Po tom, ako otvoril dvere som ho pozdravila a povedala mu, že sa musíme porozprávať…
On mi odpovedal: „Počkajte chvíľku, dám si načúvací prístroj…“
Aký hluk je prípustný a aký nie?
Medzi prípustný hluk patrí: plač detí, posúvanie nábytku (príležitostne) od 7:00 do 21:00 počas pracovných dní, používanie vysávača cez deň, cvičenie na hudobné nástroje z nie profesionálnych dôvodov počas dňa, nevyhnutný hluk v potrubí počas dňa, kosenie trávnika od 8:00 do 20:00.
Medzi nedovolený hluk patrí: skákanie detí po podlahe, posúvanie nábytku bez použitia opatrení na zabránenie hluku, vykonávanie domácich prác počas nočných hodín, púšťanie hlasnej hudby, ktorú je počuť cez steny, sprchovanie sa v noci, kosenie trávnika od 20:00 do 8:00 a v nedele a počas štátnych sviatkov