Za vystúpenie z Európskej únie by dnes hlasovala viac ako polovica obyvateľstva.
Počet Britov, ktorí si želajú, aby Spojené kráľovstvo opustilo Európsku úniu rastie. Výsledky nedávneho prieskumu ukazujú, že väčšina Britov je za vystúpenie z EÚ, avšak ak by sa konalo referendum dnes, výsledky by boli veľmi tesné.
Sociálna služby YouGov sa opýtala viac ako 11 tisíc obyvateľov Spojeného kráľovstva a 5 tisíc členov vedúcich politických strán. Po spracovaní získaných údajov sa zistilo, že počet prívržencov vystúpenia z Európskej únie prevyšuje tých, ktorí si želajú zostať v Európskej únií.
40 percent Britov by hlasovalo na referende za vystúpenie z Európskej únie.
Za zotrvanie v zostave EÚ by hlasovalo 38 percent opýtaných. Ďalší 16 percent respondentov nebolo ešte rozhodnutých a 6 percent povedalo, že na žiadne referendum určite nepôjdu.
Pred troma mesiacmi pri analogickom prieskume v júni tohto roku bolo prívržencov únie medzi Londýnom a Bruselom o 10 percent viac ako tých, ktorí chceli z únie vystúpiť.
Miestny odborníci si myslia, že za zmenou názoru verejnosti je kríza s utečencami v Európe.
Čo sa môže stať, pokiaľ Británia opustí EÚ
1. Zahraničný obchod
Najlepšie scenáre predpovedajú zlepšenie Hrubého domáceho produktu (HDP) Británie o 1.1.%. Iné scenáre predpovedajú krátkodobú stratu v HDP.
2. Biznis
Británia bude musieť spĺňať pravidlá EÚ, aby mohla vychádzať na európske trhy. V prípade, že by sa podarila po vystúpení uzavrieť dohoda o voľnom obchode mezdi Spojeným kráľovstvom a EÚ, nič by sa v tomto smere nezmenilo.
3. Imigrácia
Bez EÚ by mohlo Spojené kráľovstvo aplikovať austrálsky bodový systém. Avšak imigrantov z EÚ, ktorí už žijú v Británií by bolo veľmi zložité “zbaliť a poslať domov”.
4. Voľný pohyb
Expati a turisti z Európy by si museli vybavovať víza na to, aby sa dostali do Británie.
5. Byrokracia
Britským obchodníkom by sa viedlo lepšie bez zložitých a nezmyselných európskych pravidiel a zákonov.