
Niektorí podnikatelia z Walesu, z mestečka Crickhowell, sa spojili, aby “preniesli” svoj biznis zo svojho rodného mesta do offshore. Urobili tak preto, aby vyjadrili svoj znak protestu proti veľkým spoločnostiam, ktoré niekoľko rokov neplatia vo Veľkej Británii dane.
Offshore je spoločnosť, ktorá je založená v jednej krajine, ale pri splení určitých podmienok alebo na základe špeciálneho zákona upúšťa od zdanenia príjmu tejto spoločnosti. Spoločnosť platí potom len povinnú ročnú daň vo výške niekoľko stoviek libier.
Podnikatelia z Walesu si vypožičali schému, akú používajú veľké spoločnosti, ako je napríklad Google, Starbucks, Facebook a ďalšie spoločnosti, ktoré sa vyhýbaniu plateniu daní.
Waleskí podnikatelia oznámili Daňovému úradu, že vykonali rovnaké praktiky aj vo svojich firmách. Medzi obchodníkmi rebelmi sú napríklad spoločnosť obchodujúca s rybami, miestne kaviarne, kníhkupectvá, optiky, pekárne a ďalšie obchody.
Podnikatelia veria, že ich spôsob protestu sa môže rozšíriť do celej krajiny. Waleskí podnikatelia, ktorí povstali proti nespravodlivému zdaňovaniu veľkých korporácii sú pripravení podeliť sa o svoje “know how” s malými spoločnosťami v iných regiónoch Veľkej Británie.
Tak, napríklad spoločnosť Amazon zaplatila v minulom roku do britskej štátnej kasy menej ako 12 miliónov libier, pri objeme predajov 5.3 miliardy libier. Sieť kaviarní Starbucks zaplatila len 8,6 milióna libier vo forme daní za celých 17 rokov fungovania spoločnosti vo Veľkej Británii. Facebook neplatí vo Veľkej Británii vôbec daň zo spoločnosti.
Ako hovoria organizátori akcie, radi by platili dane do štátnej kasy, ale chcú, aby boli vykonané radikálne zmeny voči korporáciám-gigantickým spoločnostiam, ktorým je umožnené vyhnúť sa neplateniu daní vo výške neuveriteľných súm.
Vývoj situácie sleduje aj BBC, ktorá točí dokumentárny film “The Town That Went Offshore”
Zdroj: TU