
Premiér Veľkej Británie David Cameron umožnil mimistrom svojej vlády, aby pred plánovaným referendom viedli kampaň za vystúpenie Británie z EÚ.
Cameron, ktorý rokuje o zmene podmienok členstva Británie v EÚ už niekoľkokrát povedal, že si želá, aby Británia bola naďalej členom reformovanej Európskej únie.
Avšak Cameron nevylučuje ani to, že Británia vystúpi z Európskej únie, pokiaľ nebudú splnené predložené požiadavky a nebudú dosiahnuté nevyhnutné kompromisy.
Veľa členov Cameronovho kabinetu zastáva kritický postoj k Európskej únii a vyhlásili, že by musleli odstúpiť, ak by chceli presadzovať odchod Británie z únie.
Cameron umožnil podľa posledných informácii poslancom svojej strany, aby viedli kampaň podľa svojho uváženia. Ministri môžu slobodne hovoriť o vystúpení alebo zotrvaní v EÚ po tom, ako bude dosiahnutá dohoda o vzťahoch Británie s EÚ.
Počas kampane pred referendom nebude platiť pravidlo o jednotnom stanovisku kabinetu.
Zotrvanie alebo vystúpenie z EÚ je témou, ktorá sa pretriasa v Konzervatívnej strane už tri desaťročia a stále nie je názor strany jednotný.
Názory za vystúpenie krajiny z EÚ nie sú ojedinelé v rámci Konzervatívnej strany a za vystúpenie krajiny z únie sa vyjadrili ministerka vnútra, minister práce, minister zahraničných vecí a aj minister obchodu.
V médiách sa stále hovorí o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, a o tom, či môže fungovať krajina bez únie. Počas jedného rozhovoru sa opýtali Nigela Faraga, či by mohla Česká republika opustiť EÚ, nakoľko sa jedná o malú krajinu v strede Európy. Nigel Farage odpovedal na otázku otázkou: “A čo je Švajčiarsko?”. V inom rozhovore Farage povedal, že aj keď Británia opustí Európsku úniu, má naďalej platné s Európou dve zmluvy. Rímska zmluva, z ktorej sa stala Lisabonská zmluva, ktorá je o členstve v politickej únii. A ďalej zmluva z roku 1994 upravuje členstvo Británie v Európskom hospodárskom priestore. Pokiaľ Británia opustí únia, má naďalej zmluvu o voľnóm obchode s 29 európskymi štátmi.