Pred pár dňami sa architekti z Studio Erget West rozprávali so starostom Bristolu, Georgom Fergusonom, ktorý navrhol presťahovanie parlamentu do iného mesta.
Ferguson povedal, že Westministerský palác prechádza veľkou reštauráciou, a parlament by sa mal presťahovať do budovy Bristol Temle Meads station.
Tento plán je však veľmi ťažko realizovateľný, pretože okrem parlamentu by sa museli presunúť tiež ministerstvá, veľvyslanectvá, “Downing street” a politici by sa museli presťahovať tiež.
Tento návrh však vyvolal diskusiu o hospodárskych sa sociálnych rozdieloch medzi Londýnom a zvyškom Veľkej Británie.
Kam by sa však mohol parlament presťahovať ? Manchester, Liverpool, Edinburgh?
Hlavné mesto vždy odčerpáva zdroje z celej krajiny a ceny nehnuteľností v hlavnom mieste sú bláznivé oproti cenám v iných častiach krajiny. Čo by sa stalo, keby sa hlavným mestom stalo iné mesto? Ceny nehnuteľností by klesli a na inom mieste by zas vyrástli.
V inom meste by sa rozvinula infraštruktúra, vznikli by nové školy, nové domy a byty.
Po prenose parlamentu by sa musel rozvinúť iný kus krajiny, avšak na to by poslanci pracujúci v parlamente mali myslieť vždy.
Odborníci si myslia, že sťahovanie hlavných miest je drahé a má len malý účinok.
Hlavné mesto už bolo presťahované v Brazílii, Austrálii, Turecku, Kanade, Rusku, Kazachstane a mnohých ďalších krajinách. Po prvýkrát sa sťahovali hlavné mestá v časoch starovekého Egypta.
Nápad na presťahovanie hlavného mesta z Londýna inam je lákavý,… ale neuskutočniteľný.