
Kráľovná Alžbeta II sa obrátila z tróna príhovorom k členom parlamentu, v ktorom povedala o blížiacich sa reformách v krajine.
Alžbeta II oznámila plány o zavedení 20 nových zákonov, ktoré začínajú od boja proti extrémizmu a končia zľahčením adoptácie detí. Mnohé zo zákonov už boli známejšie vopred.
Tiež čakajú reformy väzenský systém a môže sa stať, že vzhľadom na preplnené väznice budú chodiť odsúdení za mreže len cez víkendy a zvyšok času si odsedia doma.
Kráľovná začala svoj príhovor tým, že jej vláda využije príležitosti na posilnenie ekonomiky a zabezpečenie bezpečnosti pre pracujúcich ľudí.
Ekonomika
Kráľovná sľúbila, že ministri dostanú verejné financie pod kontrolu a Británia bude žiť v rámci svojich možností a v krajine budú vyššie mzdy a menšie sociálne zabezpečenie.
Na obnovenie ekonomiky po kríze, vytvorenie pracovných miest a viac učňov v krajine budú prijaté nové legislatívne kroky.
Nové legislatívne zmeny zlepšia konkurencieschopnosť britskej ekonomiky a krajina sa stane lídrom v oblasti digitálnej ekonomiky.
Ministri zaistia Británii inovačné technológie v doprave vrátane autonómnych a elektrických vozidiel.
V Anglicku získajú starostovia viac právomocí, vrátane právomocí, ktorá im umožní riadiť miestne autobusové dopravy.
Vláda kráľovnej bude reformovať väznice a kvôli preplneným zariadeniam dostanú mnohé indivíduá druhú šancu a budú chodiť do väzenia len na víkendy.
Rodina a domácnosti
V krajine budú prijaté opatrenia, aby mala každá domácnosť v Británii prístup k vysokorýchlostnému pripojeniu k internetu.
Vláda kráľovnej bude podporovať súkromné vlastníctvo a z tohto dôvodu bude vybudovaných v krajine milión nových domovov.
Nové právne úpravy budú predstavené na vyriešenie niektorých najhlbších sociálnych problémov v spoločnosti a na zlepšenie životných šancí.
Deti budú môcť byť adoptované do nových rodín “bez zdržaní”, čo zlepší štandard sociálnej práce a príležitosti pre mladých ľudí pracujúcich v Anglicku v starostlivosti.
Opatrenia pomôžu rodinám s najnižšími príjmami v rámci Help to Save schémy a Lifetime ISA.
Na boj proti chudobe budú v krajine zavedené nové ukazovatele merajúce životné šance.
Zdravie
Zákony obmedzia výrobcov nealkoholických nápojov v rámci boja proti detskej obezite.
V krajine sa bude naďalej pracovať nad 7 dennou NHS v Anglicku a legislatíva zaistí, že cudzinci budú platiť za zdravotné vyšetrenia (netýka sa občanov krajín EÚ),
Británia bude pokračovať v práci na vytvorení súdržnej a komunitnej spoločnosti.
Armáda a geopolitické postavenie Británie vo svete
Krajina investuje do armády a do NATO 2% z národného príjmu krajiny.
Británia bude naďalej hrať vedúce úlohy vo svetovom dianí a využije svoje postavenie v klimatických zmenách a riešení bezpečnostných, ekonomických a humanitárnych výziev.
Británia bude naďalej riešiť konflikt na Ukrajine a bojovať proti Islamskému štátu.
Vláda zorganizuje v krajine 23. júna referendum o členstve krajine v Európskej únii.
Celý prejav kráľovnej nájdete na gov.uk.