Rozhovor: Ako otvoriť cestovnú kanceláriu v Rakúsku? Aké musíte mať vzdelanie a čo všetko musíte vybaviť?

Alplux - Irina Parfjonova

Sergej a Irina Parfenovi sa presťahovali z Lotyšska do Rakúska v roku 2012. Len za štyri roky sa stali rakúskymi certifikovanými inštruktormi lyžovania a otvorili si vlastnú firmu.


Turistická služba Alplux organizuje oddych v rakúskych Alpách a zároveň pomáha turistom šetriť peniaze.

Irina a Sergej povedali redakcii Niesomdoma.eu, ako otvoriť cestovnú kanceláriu v Rakúsku, ako treba prejsť potrebné školenie a čo sa im páči na lyžiarskych inštruktoroch zo Slovenska.

To všetko sa dočítate v tomto rozhovore!

 

– Hovorili ste nám, že projekt ALPLUX pomáha zákazníkom vyhnúť sa zbytočným výdavkom. Ako sa vám darí znížiť výdavky a zároveň zachovať vysokú úroveň služieb?

– Vďaka internetovým technológiám si môžu moderní ľudia objednať všetko nevyhnutné pre svoju dovolenku samostatne a zaobísť sa bez služieb cestovných kancelárii v obvyklom zmysle slova. Ľudia sú už unavení od predajcov hotových turistických ciest a chcú individuálny prístup. Práve týmto ľuďom pomáham ja a Sergej urobiť správne rozhodnutia, to znamená, nájdeme im vhodný apartmán alebo hotel, objednáme dopravu, rezervujeme lekcie s inštruktorom, vyberieme vhodné vybavenie, organizujeme im zábavu a exkurzie. Pri tom naši hostia nemíňajú ani o cent viac, ako keby si všetky vyššie uvedené veci objednávali samostatne.

Náš prínos je v podstate náš čas. Kedy my pomáhame svojmu hosťovi vyriešiť všetky otázky ohľadom objednávky, my zároveň pomáhame poskytovateľom turistických služieb, ktorí oceňujú našu prácu a sú pripravení k spolupráci. Takým spôsobom sa nám darí udržovať vysokú úroveň služieb, a všetci sú spokojní.

– Ako sa vám darí prekonať tvrdú konkurenciu v rakúskom odvetví cestovného ruchu?

– My spolupracujeme s cestovnými kanceláriami. Napríklad, na nás sa často obracajú turistické firmy, aby sme im rezervovali dobrého rusky hovoriaceho inštruktora v Söldene, alebo sa jednoducho postarali o hostí na mieste. Veď nie každá cestovná kancelária má možnosť stretnúť hosťa priamo v turistickom stredisku a odpovedať na jeho otázky, a okrem toho ísť s ním do obchodu a vybrať potrebné vybavenie.

2_instructors_Soelden_Irina_Sergey
Lyžiarski inštruktori Irina a Sergej

Nepracujeme len v horách, ale žijeme tu, tu vyrastajú naše deti. Každý deň vidím krásu hôr a ako sa tu dá krásne oddýchnuť. Preto sa nám darí inšpirovať sa a fascinovať celé rodiny na zdravý aktívny oddych.

Zároveň nám pomáha práca lyžiarskych inštruktorov. Vieme, aké ťažkosti môžu číhať na neskúsených turistov, ako pracuje záchranná služba v horách, a ako pomôcť v prípade potreby. Mnohí hostia sú vďačný nielen za výbornú dovolenku, ale aj za pomôcť im v ťažkých chvíľach.

– Aké návrhy máte pre rodiny s deťmi?

– Som veľmi rada, že v dnešné dni stále viac rodín s deťmi volí aktívny oddych v horách. Pomáhame im organizovať zimnú dovolenku na lyžiach a snowboarde, a tiež naplánovať letnú dovolenku v Alpách na bicykloch. Takmer všetky aktivity v rakúskych horách sú upravené aj pre deti.

Napríklad, pre rafting je špeciálna cesta pre deti od 6 rokov. No a samozrejme sme veľmi radi, keď môžeme postaviť na lyže deti od 3 rokov.

Samozrejme v horách je možnosť nielen aktívne športovať, ale aj relaxovať v dobrom SPA komplexe, poprechádzať sa cez krásne miesta, navštíviť horské jazero.

Vďaka dobrým službám v rakúskych Alpách je otvorených mnoho príležitostí pre pestrú dovolenku s deťmi.

3_alplux_family_holidays
ALPLUX pomáha organizovať rodinnú dovolenku v Alpách tiež v lete

– Povedzte nám, aké formality je potrebné vybaviť na získanie licencie a otvorenie svojej cestovnej kancelárie?

– Spočiatku som ja a Sergej prišli do Álp so snom pracovať ako lyžiarski inštruktori a žiť s deťmi v horách.

Podarilo sa nám nielen realizovať náš sen, ale aj spoločne s našim partnerom z Česka otvoriť lyžiarsku školu. Časom sa k nám naši hostia stale viac obracali za pomocou pri organizovaní celej dovolenky. Preto sme sa začali zaujímať o možnosti otvorenia cestovnej kancelárie.

V Rakúsku sa veľmi vážne stavajú k vydaniu licencie v každej oblasti, najmä pokiaľ sa jedná o šport a turizmus. Pre to, aby ste mohli podnikať v cestovnom ruchu, vrátane rezervácie apartmánov alebo práce inštruktorom, je nevyhnutné mať licenciu cestovnej kancelárie (po nemecky reglementierte Gewerbe „Reisebüros“).

Získať túto licenciu môžu ľudia, ktorí skončili vysokú školu so zameraním na cestovný ruch alebo prešli špecializovaný intenzívny kurz Reisebürokurs.

Samozrejme je tiež nevyhnutné zvládnuť všetky skúšky a mať skúsenosti v cestovnom ruchu. Inými slovami je potrebné prejsť takzvanú kontrolu na spôsobilosť (po nemecky Befähigungsprüfung).

Keď budete mať v rukách všetky nevyhnutné certifikáty, musíte sa najskôr zaregistrovať v WKO (Wirtschaftskammer – rakúska obchodná komora), a potom podať dokumenty a certifikáty v miestnej správe (Bezirkshauptmannschaft) na získanie licencie, a len potom môžete zaregistrovať svoju spoločnosť na Daňovom úrade (Finanzamt).

– Kde môžete získať Reisebürokurs, a koľko to približne stojí?

– Tento kurz organizuje samotná rakúska obchodná komora WKO, aby pomohli úspešným podnikateľom.

Kurz sa dá prejsť 3-krát ročne, v Insbruke, St. Pölten, a v Grazi. Príprava trvá 4,5 týždňov, a potom sa dozviete termín skúšky. Cena kurzov spolu so skúškami je približne 3200 eur.

Na skúške sa ústne a písomne overujú vedomosti rakúskeho pracovného a sociálneho práva, účtovníctva, právnych otázok, špecifických pre podnikanie v cestovnom ruchu, geografia celého sveta, schopnosť porozumieť tarifom a podmienkach pre leteckú dopravu, vytvárať správne katalógy a ponuky, a tiež zručnosti anglického a nemeckého jazyku.

Napríklad, jednou úlohou bolo ponúknuť ďalekú cestu pre zákazníka s osobitými záujmami, s prihliadnutím na úroveň bezpečnosti, klímy, vzdialenosť, časový rozdiel, prírodné javy, ľudí, krajinu a infraštruktúru.

-Stačí na získanie licencie vzdelanie spojené s cestovným ruchom získané v zahraničí?

– Každé vzdelanie, ktoré nebolo získané v Rakúsku, musí posúdiť Ministerstvo školstva.

Napríklad, ja som potvrdzovala diplom magistra v odbore počítačových vied. Pokiaľ hodnotenie spĺňa miestne požiadavky, tak vzdelanie môžu uznať. Tiež udeľujú akademický titul, ktorý je tu veľmi cenený.

– Čo môžete povedať o vzťahoch s Daňovým úradom v Rakúsku? Vystupujú len v úlohe dozorného orgánu alebo sú voči podnikateľom ústretoví?

– V Rakúsku sa zvyčajne netreba priamo obracať na Daňový úrad. Pre to sa uzatvára špeciálna zmluva s Steuerberater, ktorý vystupuje ako sprostredkovateľ a vedie účtovníctvo firmy. Steuerberater rieši všetky otázky o daniach spoločnosti a výpočte mzdy zamestnancov.

Avšak nemali by ste očakávať, že budú tiež vašim podnikateľským konzultantom. Napríklad, Steuerberater sa zaoberá všetkými otázkami o otvorení spoločnosti a nezodpovedá za sociálne poistenie. Zato v WKO sú vždy pripravení vám pomôcť a odpovedať na vaše otázky.

– Čo patrí medzi hlavné výzvy podnikania v cestovnom ruchu?

– Najťažšie je prekonať miestny konzervatizmus. Mnohí v Rakúsku pracujú podľa nejakých zavedených metód, a niekedy je veľmi ťažké ich presvedčiť o výhodách nového prístupu. Zato, keď sa podarí získať dôveru partnera, darí sa nám výborne spolupracovať dokonca aj bez formálnej zmluvy. Pri spolupráci je nevyhnutné najprv ukázať, čím môžem byť užitočná, a len potom rozmýšľať o svojom vlastnom prospechu.

– V akej fáze sa stáva vlastné podnikanie výhodnejšie, ako práca nájomného zamestnanca?

– Pre mňa je vedenie vlastného podnikania v prvom rade zaujímavé a zodpovedné. Z jednej strany mate pocit slobody pri rozhodnutiach a výber vlastného pracovného času. Z druhej strany ste osobne zodpovedný pred zákonom, platíte dane, sociálne príspevky a poistenia.

Pre ľudí, ktorí pracujú ako zamestnanci, je veľmi ťažké pochopiť podnikateľa.

Myslím si, že prakticky v každom podnikaní pracuješ zo začiatku takmer bez zisku. Avšak v určitom okamihu je stále viac a viac zákazníkov, a potom si uvedomuješ, že všetko to nebolo márne. V našej práci je hlavnou hodnotou pozitívny ohlas našich hostí.

– Ak si dobre spomínam, obaja mate žiadané vzdelanie v odvetví IT.

Áno, obaja máme vysokoškolské vzdelanie v IT a pracovné skúsenosti vo vývoji počítačových systémov. Avšak raz sme prehodnotili naše priority a pochopili sme, že je pre nás väčšou radosťou učiť lyžovať oddychujúcich ľudí na čerstvom vzduchu pod šírym nebom a pomáhať stráviť nezabudnuteľnú dovolenku v Alpách.

Avšak naše znalosti a zručnosti IT nám pomáhajú aj v tomto podnikaní. Teraz pracujeme nad vývojom projektu Guriser, ktorý pomôže internetovým užívateľom rezervovať si online lekcie v alpskom lyžovaní a snowboarde s dobrým inštruktorom.

– Hovorili ste, že v Söldene pracuje mnoho inštruktorov zo Slovenska. Musia byť školení v Rakúsku, alebo len potvrdzujú svoje kvalifikácie získané na Slovensku?

– Slováci a Česi sa snažia prejsť kurzy inštruktorov u seba doma. Pravidlá na uznanie zahraničnej kvalifikácie sa stále menia. Získanie certifikátu inštruktora je stály byrokratickejšia procedúra. Každý prípad môže byť posudzovaný individuálne. Napríklad, prvú úroveň vám v Rakúsku pravdepodobne potvrdia, avšak vyššiu úroveň budete musieť pravdepodobne prejsť tu v Rakúsku. Preto radíme inštruktorom, ktorý chcú prísť pracovať do Alp, že je najlepšie získať kvalifikáciu v Rakúsku, pretože to uľahčí získanie práce.

5_instructors_team_2016
Tím lyžiarskej a snowboardovej školy Snow Lines v Söldene

Často spolupracujeme s rusky hovoriacimi inštruktormi z Česka a Slovenska. Môžem povedať, že sa jedná o veselých a priateľských ľudí. V práci sa veľmi cení ich trpezlivosť, dôslednosť a to, že sa s nimi dá ľahko dohovoriť.

Je príjemné spolupracovať s ľuďmi, ktorí dobre rozumejú potenciálnym problémom. Pretože práca inštruktorov je niekedy veľmi ťažká. Niekedy musíte dlho čakať žiaka na kopci v -25 alebo pracovať pri silnom vetre, často sa stráca hlas od rozprávania vo vysokom mraze. Som rada, že aj moji kolegovia inštruktori si cenia moju snahu vždy včas informovať ich o lekcii, želaniach hostí, prípadných ťažkostí, a tiež pripravenosti kedykoľvek pomôcť.

Turistická služba Alplux na Facebooku: https://www.facebook.com/ALPLUX/

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Táto stránka používa cookies. Viac

Súbory cookie môžeme používať na našich webových stránkach na zobrazenie obsahu a reklám, ktoré sú prispôsobené vašim záujmom. Tieto malé textové súbory cookies môžu zhromažďovať informácie o vašich zvyklostiach pri prehliadaní našich webových stránok. Stránka používa služby tretích strán, ktoré môžu umiestniť na vašom počítači súbory cookies. Jedná sa o Google Analytics, Google Adsense, Facebook, PayPal.
Viac

Zavrieť