Rozhovor s psychológom: Čo je ťažké na živote v zahraničí a ako sa vyrovnať v cudzine s problémami?

O živote Slovákov v zahraničí, ich problémoch a výzvach sme sa porozprávali s Katarínou Gáborovou, ktorá pracuje v Haagu ako psychológ a životný kouč. V roku 2015 bola po prvýkrát vydaná jej kniha “V!VA Tools for well-being “ , ktorá o rok vyšla aj vo forme kariet.”.

Katka má so životom v zahraničí bohaté osobné skúsenosti. Najskôr žila dva roky v Anglicku, to vymenila na osem rokov za Austráliu, kde úspešne vyštudovala.

Potom ju život zaviedol na rok do Talianska, kým sa nakoniec presťahovala za láskou do Holandska, kde si nakoniec otvorila vlastnú prax.

Kniha, ktorú Katarína napísala, bola editovaná Zuzanou Mažonas a Dankou Viestovou. Je jedinečná tým, že nie je len na jedno prečítanie ale jej cieľom je motivovať a sprevádzať čitateľov pri prekonávaní ťažších a zložitejších období života.

Kniha vyšla najskôr v anglickom jazyku v Kanade ako hromadná odpoveď na časté otázky klientov. Čitateľovi sú v nej ľahkou formou a stručne sprístupnené informácie, ktoré mu môžu pomôcť pri riešení životných situácií. Treba zdôrazniť, že slovenská verzia je podrobnejšia ako anglická.

Podarilo sa nám porozprávať s Katkou o Slovákoch v zahraničí a jej knihe.

Čo je ťažké na živote v zahraničí z pohľadu prisťahovalcov? Akým problémom čelia?

Pri práci s expatmi, medzinárodnými študentami a imigrantmi z celého sveta je jednou z najťažších vecí z môjho pohľadu neznalosť zákonov a jazyka krajiny kam sa presťahujú.
Ďalším častým problémom, s ktorým sa prisťahovalci stretávajú je Homesickness – nostalgia a clivosť za domovom.

Clivosť za domovom… Ako ju prekonať?

Cumil

Je hneď niekoľko možností, ako si pomôcť, keď vám chýba domov, rodina a priatelia. Starostlivosť o svoje duševné zdravie by sme nemali zanedbávať a mali by sme zaradiť do svojho života rôzne relaxačné techniky a meditácie.

Je prospešné udržiavať pravidelný spoločenský život a byť v kontakte s priateľmi a rodinou.

Treba si tiež pripomínať, že bariéra nie je taká ako kedysi za totalitného režimu, a máme možnosť nasadnúť do lietadla alebo do auta a prísť domov.

Je to obrovská výhoda, ktorú niektorí moji klienti z vojnových zón, napríklad zo Sýrie, bohužiaľ momentálne nemajú.

via GIPHY

Trvá aspoň rok, kým sa v novej krajine trochu udomácnime, zvykneme si na nové prostredie, kultúru, zákony, či zdravotnícky systém…

Prvý rok je najťažšie obdobie, počas ktorého sa človek postupne prispôsobí, začína si odvykať od starej rutiny a zvykať na novú, zabýva sa a buduje si novú spoločenskú sieť známych.

Je ťažšie odísť do zahraničia v mladom veku ako neskôr?

Toto je dosť individuálne a veľa závisí od celkového typu človeka, osobnosti a aj skúseností, ktoré majú za sebou.

Častokrát je mladší človek v určitých veciach flexibilnejší. V tomto nás dosť poznačil minulý režim. Napriklad ako cudzinci potrebujeme v zahraničí prekonať jazykovú bariéru. Staršia generácia ťahá z tejto strany za kratší koniec, nakoľko starší ľudia sa začali učiť jazyky oveľa neskôr.
Mladšie generácie majú na školách aj 2 alebo 3 jazyky.

Tiež výchova sa na Slovensku za posledných 20 rokov dosť zmenila. Vychovávame priebojnejších a sebavedomejších ľudí. Aby som túto otázku uzavrela a ak by som mala zovšeobecňovať, tak by som povedala, že mladší ľudia si ľahšie zvyknú a rýchlejšie sa adaptujú.

Prečo si Slováci v zahraničí nepomáhajú tak ako Poliaci?

V prvom rade neviem ako si pomáhajú Poliaci. No na túto tému počúvam dosť zmiešané názory.

Ja som napríklad mala na Slovákov celkom šťastie. Tu v Holandsku sme si vytvorili menšiu komunitu Slovákov a osobne na nich nemôžem nič zlé povedať.
Samozrejme občas sa tu nájde niekto kto je nedochvílny, nespoľahlivý, alebo závistlivý. Je to ale naozaj výnimka.

Ľudia si hlavne potrebujú dôkladne vyberať s kým sa stretávajú. Toto nie je otázka národností a som si istá, že rôzne charaktery a ľudí stretneme aj v Taliansku, Anglicku alebo kdekoľvek na svete. Všade je veľa dobrých ľudí a je potrebné sa aktívne nimi aj obklopovať.

Ako sa u nás hovorí: “Rodinu si nevyberáme, priateľov áno.”

Ak má niekto pocit, že Poliaci si pomáhajú viac, môže to byť aj tým, že je ich niekoľkonásobne viac v porovnaní so Slovákmi. Ich je skoro 38 miliónov a nás len niečo cez päť.

square-255933_960_720

Prečo sa Slováci v zahraničí málo stretávajú s miestnymi obyvateľmi, majú málo priateľov domorodcov a žijú separovane?

Toto je tiež rôznorodé. Osobne mám za tie roky viac zahraničných priateľov ako slovenských, za čo sa dosť aj hanbím. Nie je to tým, že by som aktívne vyhľadávala priateľov s určitou národnosťou.

Veľkú úlohu tu zohráva napríklad prostredie v ktorom ľudia pracujú a odkiaľ pochádzajú ich kolegovia alebo aj fakt, či prišiel človek do zahraničia za láskou alebo len pracovať.

Slováci, ktorých dostala do zahraničia láska, získajú väčšinu miestnych priateľov cez svojho partnera/partnerku. A samozrejme, nesmieme zabudnúť na jazykovú bariéru. Pokiaľ niekto hovorí len slovensky potom je veľmi ťažké sa integrovať do medzinárodnej komunity.

Čo by ste poradili novým prisťahovalcom, ako sa vyrovnať so stresom spojeným s presťahovaním sa do zahraničia?

Úzkosť a stres znížime tým, že si naštudujeme čo najviac informácií o novej krajine.
Ak by som mohla niečo navrhnúť, tak urobiť si dôkladný prieskum, získať dostatok informácii pred presťahovaním sa do novej lokality.
Informácie o ubytovaní, čo a kto bude v blízkosti, mať kontakt na známych a inštitúcie, vrátane slovenskej ambasády, lekára a právnika. Ja pri sebe nosím niekoľko základných telefónnych čísel.

Špeciálnu pozornosť treba venovať aj svojemu fyzickému a duševnému zdraviu. Pamätajte, že naše myšlienky ovplyvňujú naše pocity.
Práve preto je také dôležité obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, veľa sa smiať, pretože tým posilujeme našu imunitu. Pri nových začiatkoch a reštartoch, kedy naozaj ani nevieme kde budeme o rok, dlhé časové úseky rozdeľme na menšie a pokúsme sa sústrediť iba na konkrétny moment, plánovať iba na deň dopredu.

stress
Úzkosť a stres znížime tým, že si naštudujeme čo najviac informácií o novej krajine.

Pri strese pomáha aj aeróbne cvičenie. Pri cvičení aspoň trikrát týždenne minimálne pol hodinu môžete znížiť stres až o 70 percent.
Pokiaľ vám pracovné povinnosti nedovoľujú navštevovať posilňovňu, bude pre vaše telo prínosom ísť do roboty na bicykli alebo pešo.
Okrem cvičenia je dôležité sa kvalitne stravovať (najlepšie ak si varíte sami), aby malo telo dostatok živín a dopriať si dostatok spánku.

A samozrejme netreba zabúdať naladiť sa na sociálny kontakt buď s inými prisťahovalcami, našincami alebo miestnymi obyvateľmi. Všetky tri skupiny sú veľmi prínosné pre osobný rozvoj a vývin.

Svoju najlepšiu priateľku v Holandsku som si našla vďaka skupine, ktorú som pred 9-mi rokmi založila na sociálnej sieti. Jedného dňa sme zorganizovali stretnutie Slovákov a odvtedy sa pravidelne schádzame a ja si to bez nej neviem predstaviť. Je ako moja holandská rodina a môžem jej zavolať vo dne v noci a tak isto som tu pre ňu aj ja. Dobrých ľudí je naozaj všade veľa a ako som už spomenula, treba si len dobre vyberať!

Po tom, ako ste prežili v Anglicku niekoľko rokov, aký je podľa vás rozdiel medzi Slovákmi a Angličanmi?

Žila som v Británii už pred osemnástimi rokmi a tie rozdiely sa pomaly zmazávajú. Mne sa veľmi páčilo, keď som potrebovala v Anglicku niečo vybaviť na úradoch. Ľudia, ktorí tam pracovali, sa nesprávali nadradene, a naozaj pomáhali občanom. Po tých rokoch to konečne prichádza aj na Slovensko.

via GIPHY

Myslím si, že máme iné hodnoty, morálku a určité veci si snáď aj viac vážime, pretože sme boli nútení o ne viac bojovať.

Rozdiely boli markantné aj v školstve, v práci, alebo počas cestovania. Určite treba podotknúť, že v posledných rokoch tie rozdiely pomaličky zanikajú.

Slovákom cestovanie rozširuje obzor.

Veľmi si vážia rodinu. Tým nechcem povedať, že v iných krajinách to tak nie je. Rozdiel je v tom, že Holandsko a Anglicko patria do individualistickej kultúry, zatiaľ čo Slováci patria do kultúry kolektivistickej.

V kolektivistických kultúrach viac držíme ako rodina, komunita pohromade, sme viac súdržnejší. Zatiaľ čo Angličania aj Holanďania sa snažia o to, aby sa ich deti v osemnástich rokoch osamostatnili a žili svojim životom. Dokonca sa často nenavštevujú.

Obe kultúry samozrejme prinášajú veľa pozitív. Napríklad na Slovensku aj vaša susedka vie, kto vás včera navštívil, kto si kúpil na ulici nové auto. Naopak v Anglicku a Holandsku môžete chodiť po ulici aj v starom roztrhanom oblečení a nikto si to ani nevšimne.

Doubledecer

Rozdiel kultúr vidieť aj pri bežnej jazde v autobuse. U nás keď nastúpime do autobusu, okamžite uvoľníme miesto staršej osobe alebo tomu, kto má dieťa. V individualistických kultúrach myslí viac menej každý sám na seba. Kto príde prvý, ten si prvý sadne. Hoci u tých mladších už tento milý zvyk už tiež pomaly mizne.

Viac sa o rozdiele kultúr píše v prvej kapitole mojej knihy. Psychoterapie ma naučili, že je dôležité, aby človek načúval sám sebe a nerobil veci na úkor svojho duševného zdravia. Ak by som mohla odporučiť, zlatá stredná cesta medzi oboma kultúrami je “najvýhodnejšia”.

Katarina Gaborova Viva cesta k Spokojnosti
Katarína Gáborová je autorkou jedinečnej knihy V!VA cesta k spokojnosti

Čím môže byť vaša kniha užitočná pre Slovákov v zahraničí a čo im môže priniesť?

Klienti mi na sedeniach kládli otázky, čo viac môžu spraviť pre svoj rast a vývoj. Vtedy som im odporučila niekoľko mojich obľúbených titulov kníh, ktoré sa venujú danej problematike. Všimla som si však, že ľudia trpiaci depresiou alebo úzkostnými stavmi nemajú chuť čítať ťažké, hrubé knihy. A vtedy ma napadlo napísať knihu, v ktorej budú tie najdôležitejšie informácie o ich duševnom zdraví a hlavne netreba pri nej presedieť celé hodiny. Práve tento formát je atraktívny pre klientov s ťažkosťami so sústredením, aj pre teenegerov, zaneprazdnených ľudí (čo Slováci v zahraničí sú) alebo tých, ktorí neradi čítajú dlhé texty. Postupne vznikla V!VA cesta k spokojnosti, ktorá je vhodná pre každého.

Kniha sa venuje štyridsatim témam a bola písaná tak, že človek si v nej nájde odpovede na rôzne životné výzvy a situácie – zámerne sa vyhýbam slovu problémy.

Viva - Katarina Gaborova Cesta k spokojnosti 2
V!VA cesta k spokojnosti

Niekedy, keď sa nám niečo nepríjemné stane, cítime sa od ostatných izolovaní. Aj keď sa nám ľudia v okolí snažia pomôcť, možno na nás priveľmi tlačia. Táto kniha vám umožní prekonať životné výzvy svojim vlastným tempom.

Každá kapitola má úvod na určitú tému (ako je sebadôvera, smútok, hnev, partnerské vzťahy atd) približne na jednu stranu. Podtým nasledujú návrhy ako posilniť svoje duševné zdravie a prekonať ťažkosti. Kniha je dobrý začiatok pokiaľ človek nevie, čo má spraviť, kam sa má obrátiť, alebo kde a ako začať. Nie o všetkom sa dá porozprávať s priateľmi alebo rodinou, pretože niekedy aj keď chcú poradiť, pozerajú sa na situáciu subjektívne.

Je dokázané, že príroda a zvieratá majú pozitívny vplyv na ľudské emócie, preto sú v knihe použité špeciálne fotografie na podporu vizuálnej stimulácie. Navyše obrázky sú doplnené o motivačné rými, ktoré napomáhajú čitateľom pri ľahšej memorizácii a učení sa odkazov. Malé a ľahké balenie je veľmi praktické a umožňuje čitateľom mať “poradcu” stále pri sebe: vo vrecku alebo v kabelke a mať možnosť kedykoľvek do neho nahliadnuť.

Kde sa dá vaša kniha V!VA cesta k spokojnosti kúpiť?

V anglickom jazyku sa dá kúpiť kúpiť na stránke kanadskeho vydavateľa Petrabooks, a tiež cez Ibooks, Smashword aj na Amazone.

Kniha sa dá kúpiť v sieti kníhkupectva Martinus alebo aj v internetovom obchode medical-services.sk.
V slovenskom jazyku vydalo knihu vydavateľstvo Mladá fronta. Kniha sa dá kúpiť v Česku na stránke kniha.cz.

VIVA cesta k spokojnosti

Pridajte svoj komentár!

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Ahoj!

Čítaj nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup

Táto stránka používa cookies. Viac

Súbory cookie môžeme používať na našich webových stránkach na zobrazenie obsahu a reklám, ktoré sú prispôsobené vašim záujmom. Tieto malé textové súbory cookies môžu zhromažďovať informácie o vašich zvyklostiach pri prehliadaní našich webových stránok. Stránka používa služby tretích strán, ktoré môžu umiestniť na vašom počítači súbory cookies. Jedná sa o Google Analytics, Google Adsense, Facebook, PayPal.
Viac

Zavrieť