
Slováci žijúci v zahraničí môžu mať za určitých podmienok dve občianstva – slovenské a ešte jedno.
V akých prípadoch pripúšťajú zákony dve občianstva sa dozviete v článku.
Zákon číslo 250 z roku 2010 o štátnom občianstve Slovenskej republiky hovorí o tom, kedy prichádzajú naši občania o slovenské občianstvo a v akých prípadoch si ho môže spolu s ďalším ponechať.
Štátny občan Slovenskej republiky stráca podľa § 9 ods. 1 písm. b) a odseku 16 zákona štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle (žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva) dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.
V akých prípadoch nedôjde k strate slovenského občianstva?
Podľa § 9 ods. 17 zákona nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom iného štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
Rovnako k strate nedôjde, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením (podľa § 9 ods. 18 zákona), teda ak dieťa nadobudlo narodením ex lege dvojaké alebo viacnásobné štátne občianstvo, a to podľa princípu ius sanguinis (podľa rodu) alebo ius soli (podľa miesta narodenia) alebo ich kombináciou.
Pridajte svoj komentár!