
Mnohí Slováci, žijúci v Spojenom kráľovstve, hľadajú dnes spôsoby, ako by mohli posilniť svoje právne postavenie v krajine po jej odchode z Európskej únie.
Ako môžu získať Slováci britský pas?
Británia sa pripravuje na odchod z Európskej únie a jedným z kľúčových bodov rokovaní boli práva občanov EÚ, žijúcich v Británii. Vzhľadom na to, že v Británii žije okolo 100-tisíc Slovákov a 3,2 milióna Európanov, mali by vedieť, ako sa dá získať britský pas pred odchodom krajiny z EÚ.
Byť britským občanom a mať britský pas má svoje plusy v každodennom živote.
Jednou z týchto výhod je to, že pre Britov neplatia napríklad obmedzenia pri žiadaní o sociálne príspevky.
Britský pas sa považuje za jeden z najlepších na svete. Môžete s ním vycestovať bez víz do obrovského počtu krajín.
Je niekoľko spôsobov, ako sa stať britským občanom a najrozšírenejším je naturalizácia.
Aký je rozdiel medzi britským občianstvom a právom na trvalý pobyt?
Právo na trvalý pobyt je oficiálne právo žiť vo Veľkej Británii bez nevyhnutnosti podávať žiadosť o víza, aby ste mohli v krajine zostať.
Na druhej strane britské občianstvo prináša výhody práv občana Spojeného kráľovstva. Medzi jedno z takýchto práv je získanie pasu.
Aby ste mohli získať britské občianstvo, musíte zvládnuť prvý krok, a tým je status trvalého rezidenta v krajine.
Slováci a Česi sú občania krajín EÚ a v súčasnosti by mali automaticky získať tento status tým, že prežijú a odpracujú v Británii 5 rokov. Avšak mnohí aj dnes podávajú žiadosti o tento dokument, aby mali oficiálne potvrdené svoje práva.
Slováci a Česi môžu TU podať žiadosť online alebo môžu vyplniť TENTO formulár a odoslať ho vyplnený Home Office.
Aké dokumenty musí obsahovať žiadosť?
- aktuálny a predchádzajúce pasy;
- 2 farebné fotografie pasového formátu;
- dôkazy pobytu v Británii (napríklad účty za komunálne služby alebo miestnu daň, listy od miestnych orgánov)
- dôkazy o práci, vzdelávaní alebo hľadaní práce v Británii (napríklad výplatná páska, formulár P60 alebo výpis z bankového účtu)
Ako môžu dnes požiadať Slováci o britský pas?
Pokiaľ majú Slováci dokument o trvalom pobyte v Británii, môžu ako občania krajín EÚ požiadať o britské občianstvo.
Ďalšou podmienkou je, že človek musí prežiť v Británii posledných 6 rokov, a preto treba po získaní práva na trvalý pobyt po piatich rokoch prežiť v Británii ešte 12 mesiacov. Výnimkou sú manželstvá s Britmi.
Uchádzači tiež musia
Aké sú dnes pravidlá získania statusu trvalého rezidenta pre občanov EÚ
Pri podaní žiadosti o občianstvo nemôže uchádzať byť počas posledného roku mimo Spojeného kráľovstva viac ako 90 dní. - spĺňať požiadavky o trvalom pobyte v krajine;
- ďalšou podmienkou je, že počas piatich rokov nemôže uchádzač o občianstvo stráviť mimo Spojeného kráľovstva viac ako 450 dní, počas posledného roku byť mimo krajiny 90 dní, a tiež porušiť akýkoľvek imigračný zákon Spojeného kráľovstva
- Zvládnuť test Life in the UK Test, pokiaľ má uchádzať od 18 do 65 rokov je cena skúšky £50 a dá sa naň objednať online
- znalosť anglického jazyka, pokiaľ človek nepochádza z krajiny, kde hovorí väčšina obyvateľov po anglicky English Language Test
- mať dobrý charakter a osobnostné vlastnosti, bez záznamov v registre trestov, bankrotu alebo asociácie s osobami so zlými charakteristickými vlastnosťami.Žiadosť o získanie britského občianstva formou naturalizácie stojí pre dospelých £1330. Uchádzači môžu podať žiadosť alebo vyplniť TENTO formulár a odoslať ho spolu s príslušnými dokumentmi, s použitím služby Nationalitу Checking Service miestnej rady, pokiaľ je taká k dispozícii.
Potom musí o sebe poskytnúť uchádzač biometrické údaje, odtlačky prstov a fotografia. Pokiaľ bude niečo z toho chýbať, alebo bude prevedená nesprávna suma, bude žiadosť zamietnutá a peniaze vrátené, avšak o sumu menšiu ako administratívny poplatok £25.
Formuláre, peniaze a ďalšie dokumenty je potrebné odoslať na adresu UKVI, Department 1, The Capital, New Hall Place, Liverpool LЗ 9PP.
Takéto pravidlá platia dnes, kým je Spojené kráľovstvo členom Európskej únie.
Viac o naturalizácii sa dozviete TU a o cenách poplatkov pri získaní britského občianstva sa dočítate TU na vládnej stránke.
Pridajte svoj komentár!