
Minister financií Spojeného kráľovstva oznámil, že vláda bude vyplácať 80% mzdy za personál na neplatenej dovolenke, avšak môžete si nájsť inú prácu, kým nepracujete?
Coronavirus mal a naďalej má obrovský vplyv na britskú ekonomiku a zasiahol množstvo odvetví od letectva, pohostinstva až po maloobchod.
Pre mnohé spoločnosti, ktoré nie sú schopné zaplatiť svojich zamestnancov, kancelár Rishi Sunak, že vláda zaplatí 80% z ich mzdy počas neplateného voľna.
Ako funguje tento systém sociálnej pomoci, ako oň požiadať, ako dlho bude v platnosti a to, či môžete začať pracovať niekde inde sa dozviete ďalej v článku.
Ako funguje Coronavirus Job Retention Scheme?
Váš zamestnávateľ s vami preberie to, že mate voľno, čo v bežných časoch znamená neplatenú dovolenku.
Zostanete legálne zamestnaní, budete na výplatnej páske, avšak nebudete robiť žiadnu prácu.
Váš zamestnávateľ môže pomocou tohto systému požiadať o grant na zaplatenie 80% z vašej mzdy. Zamestnávateľ sa tiež môže rozhodnúť pokryť zvyšných 20%, avšak nemusí.
V čase, keď ste na neplatenej dovolenke, nemôžete pre svojho zamestnávateľa pracovať, inak nebude mať nárok na vládny grant.
Ako dlho bude trvať pomoc 80% zo mzdy od štátu?
Tento druh sociálnej pomoci sa volá Coronavirus Job Retention Scheme a bude trvať až tri mesiace, od 1. marca 2020.
Ako musíte požiadať o tieto peniaze?
Nemusíte spraviť nič. Je povinnosťou zamestnávateľa, aby o účasť v systéme požiadal, aby vám bolo vyplatených 80% vašej mzdy.
Z právneho hľadiska vás musia informovať, že ste na neplatenej dovolenke a potom musia informovať HMRC prostredníctvom online portálu.
Daňový úrad vyplatí zamestnávateľovi grant na úhradu personálnych nákladov.
Môžete teda začať pracovať niekde inde?
Ak ste v spoločnosti na nútenej dovolenke, avšak nárokujete si na peniaze, môžete zobrať inú prácu?
Byť na neplatenej dovolenke znamená, že ste naďalej zamestnaní a prijatie ďalšieho zamestnania môže byť porušením pracovnej zmluvy so zamestnávateľom.
Ak si chcete nájsť dočasnú prácu, a neviete, aké máte povinnosti podľa pracovnej zmluvy, mali by ste sa obrátiť na svojho šéfa alebo oddelenie ľudských zdrojov, aby ste si ju preverili.
Aj keď vláda nepodporuje ľudí k tomu, aby začali niekde pracovať, keď majú v svojej práci “neplatenú dovolenku”, technicky im v tom nič nebráni a pokiaľ zamestnávateľ súhlasí, môžu sa ľudia zamestnať aj v ďalšej práci.
Pridajte svoj komentár!