
8. mája oslavuje Spojené kráľovstvo spolu s ostatnými krajinami Západnej Európy 75. výročie konca Druhej svetovej vojny v Európe.
Niektoré oslavy sa dnes konajú aj napriek koronavírusu.
V tento deň nadobudol účinnosť Akt o kapitulácii Nemecka, ktorý bol prijatý ZSSR, USA a Spojeným kráľovstvom a v mnohých mestách v Európe sa konali slávnostné podujatia.
Na východe sa oslavuje koniec vojny a porážka fašistického Nemecka a jeho spojencov 9. mája, nakoľko 8. mája 1945 od 23:01 stredoeurópskeho času nadobudla platnosť bezpodmienečná kapitulácia Nemecka. V tom čase bol v Moskve už iný deň – 9. máj.
V 1945 roku sa v Londýne zišli davy ľudí na Trafalgarskom námestí neďaleko Buckinghamského paláca.
Kráľ Juraj VI, kráľovná Alžbeta, princezná Alžbeta a Margaret, a tiež premiér Winston Churchill vyšli na balkón a zablahoželali ľuďom ku koncu vojny.
Dnes ráno mal Boris Johnson prejav k národu venovaný udalostiam 20. storočia v ktorom vyzval ľudí, aby neporušovali karanténne opatrenia a strávili tento deň doma.
Dnes večer o 21:00 vystúpi s oficiálnym prejavom aj kráľovná Alžbeta II.
75 years on, we are a free people because of everything they did. Our gratitude will be eternal. #VEDay75 pic.twitter.com/r7ufQKfuYS
— Boris Johnson #StayHomeSaveLives (@BorisJohnson) May 8, 2020
Boris Johnson si dvoma minútami ticha pripomenul pamiatku tých, ktorí padli počas bojov za slobodu v Druhej svetovej vojne, ktorá skončila pred 75 rokmi.
I observed two minutes silence in remembrance of those who fell for the cause of freedom in the Second World War, which ended in Europe 75 years ago today. Our gratitude to them will be eternal. #VEDay75 pic.twitter.com/VtvFE0Zpab
— Boris Johnson #StayHomeSaveLives (@BorisJohnson) May 8, 2020
Vo svojom prejave Boris Johnson povedal, že 450-tisíc občanov Spojeného kráľovstva položilo v tejto vojne svoje životy.
Netreba zabúdať, že najväčší počet obetí v tejto vojne mal Sovietsky zväz, za ktorý v bojoch proti fašistickému Nemecku a jeho spojencoch zahynulo počas vojny viac ako 23-miliónov vojakov, najmä Rusov, Ukrajincov a Bielorusov.
Druhá svetová vojna bol najväčší vojenský konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život milióny civilistov a vojakov. Vojna sa začala v roku 1939 a skončila v roku 1945.
Spojené štáty vstúpili do vojny až po dvoch rokoch a do bojov proti Nemecku na západnom fronte sa zapojili vylodením v Normandii až v júni 1944 roku. Aj kvôli otáľaniu so vstupom do vojny mali Spojené štáty, ktoré sa radia medzi víťazov druhej svetovej vojny, 418-tisíc obetí, čo je menej ako malo Spojené kráľovstvo.
Foto: Number 10
Pridajte svoj komentár!