
Vďaka karanténe sa podarilo niektorým obyvateľom Británie splatiť časť svojich dlhov voči bankám, avšak zadĺženosť spoločností len vyrástla.
V apríli tohto roku dosiahli čisté splátky pôžičiek 7,4 miliardy libier a jedná sa o najväčší prílev prostriedkov do bánk od roku 1993.
Počas mesiaca vrátia používatelia kreditných kárt na účet zvyčajne sumu vo výške nie viac ako 300 miliónov libier.
V marci tohto roku však objem platieb za dlhy spojené s kreditnými kartami a osobnými pôžičkami zvýšil na 2 miliardy libier a v apríli až na 5 miliárd libier.
Dôvodom bol rekordný pokles výdavkov na tovary a služby, hovoria odborníci z Bank o England.
Aj napriek tomuto pozitívnemu posunu je celkový dlh Britov na kreditných kartách 64 miliárd libier. V januári tohto roku presiahol 72 miliárd libier. Niektorým obyvateľom krajiny sa podarilo využiť pandémiu koronavírusu v svoj prospech, avšak iní prišli o prácu.
“Karanténa len zväčšila priepasť medzi bohatými a chudobnými. Prvý z nej mali prospech o znížením denných výdavkov, a druhí stratili časť svojho príjmu, boli poslaní na platenú dovolenku alebo úplne prišli o zamestnanie,” – povedala Lora Suter, finančná analytička platformy AJ Bell.
Naopak podnikateľský dlh voči bankám vyrástol a v marci tohto roku si museli spoločnosti vziať pôžičky v hodnote 30,2 miliardy libier a v apríli ďalších 8,4 miliardy.
Pridajte svoj komentár!