
V druhom štvrťroku 2020 roku ekonomika Spojeného kráľovstva poklesla v porovnaní so začiatkom roku kvôli koronavírusu o 20,4%.
Po prvýkrát od svetovej ekonomickej krízy v roku 2008 bola v ekonomike Spojeného kráľovstva vyhlásená recesia, nakoľko ekonomické ukazovatele poklesli dva štvrťroky za sebou.
V období od apríla do júna bol prepad ekonomiky v porovnaní s prvým štvrťrokom o 20,4%-
Údaje Národného štatistického úradu ukazujú, že pokles HDP v dôsledku pandémie bol najväčší spomedzi krajín G7.
Najmenej zasiahnuté bolo Japonsko, kde národná ekonomická politika na vrchole karanténnych opatrení bola v tom, že bolo podnikanie zachované aktívne tam, kde neboli ohrozené ľudské životy a tu bol pokles ekonomickej aktivity 7,6% HDP.
V USA viedol pokles hospodárskej aktivity k poklesu HDP o 9,5%, v Nemecku o 10,1%, V Kanade a Taliansku o 12% a vo Francúzsku o 13,8%.
Údaje o kolapse ekonomiky Spojeného kráľovstva boli získané už v prvom štvrťroku, kedy sa vláda snažila ignorovať problém nárastu ochorenia a v období z januára do marca sa pokles HDP odhadoval na 2,2%.
Koncom marca bolo prijaté rozhodnutie o vyhlásení karantény v celej krajine a pozastavení všetkých odvetví ekonomiky, ktoré neboli životne dôležité pre zabezpečenie života občanov, čo viedlo až k desaťnásobnému poklesu ekonomických ukazovateľov.
Bank of England už vyhlásila, že aj napriek šokujúcej správe štatistického úradu, dôsledky technickej recesie nemusia byť katastrofické, ak je potenciál na oživenie ekonomiky. Návrat ekonomiky k ukazovateľom z konca 2019 roku sa očakáva až v druhej polovici 2023 roku, pričom najzávažnejším rizikom je dnes prudký nárast nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve.
Pridajte svoj komentár!