Toto námestie sa nachádza v centre Londýna a je pomenované podľa Bitky pri Trafalgari v roku 1805.
V bitke zvíťazilo britské námorníctvo vedené Horatiom Nelsonom v poslednej veľkej námornej bitke plachetníc nad španielsko-francúzskou flotilou.
Pôvodne sa námestie využívalo ako kráľovské stajne, až okolo roku 1845 dostalo súčasnú podobu. Dominantou námestia je Nelsonov stĺp obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Na námestí nájdete viaceré významne stavby a budovy ako National Gallery, National Portrait Gallery, Canada House, South Africa House, alebo kostol St. Martin in the Fields.
Námestie tvorí rozsiahla centrálna plocha obklopená z troch strán cestnými komunikáciami. Na štvrtej strane sú schody, ktoré vedú do londýnskej National Gallery.
Cesty, ktoré pretínajú námestie tvoria časť dopravnej tepny A4. Do roku 2003 bola premávka v okolí námestia jednosmerná. Rekonštrukcia komunikácií prispela k ich zúženiu a k uzavretiu severnej časti námestia pre dopravu. Podchody umožňujú spojenie so stanicou metra Charing Cross.
V strede námestia stojí Nelsonov stĺp, obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov od sochára sira Edwina Landseerema. Traduje sa, že kov použitý na ich výrobu pochádza z diel francúzskych lodí. Na vrchole stojí socha admirála Nelsona, ktorý velil britskému loďstvu v Bitke pri Trafalgare.
South Africa House na severovýchodnej strane námestia
Na severnej strane sa nachádza Národná galéria a na juh od nej kostol St Martin-in-the-Fields. Námestie spája s okolím na juhozápad okolo Admirality Arch Mall, na juh Whitehall, na východ Strand a na sever Charing Cross Road.
V každom rohu námestia sa nachádzajú podstavce. Dva severné boli určené pre jazdecké sochy a tým pádom sú širšie ako tie južné. Na troch z nich stoja sochy – Juraja IV. (severovýchodná, 1840), Henricha Havelocka (juhovýchodná, 1861) a sira Charlesa Jamesa Napiera (juhozápadná, 1855). Štvrtý podstavec na severozápadnej strane námestia bol určený pre sochu Williama IV., ale z nedostatku finančných zdrojov zostal podstavec prázdny a neskôr nedošlo k všeobecnej zhode, čia socha by tam mala byť umiestnená.
V roku 1999 pripravila Kráľovská akadémia vied projekt Štvrtého podstavca – prechodnej inštalácie vybranej sochy súčasného autora.
Trafalgarske námestie je veľkou turistickou atrakciou a čiastočne k tomu prispeli i miestne holuby. Obľúbenou činnosťou turistov i londýnčanov bolo ich kŕmenie, čo viedlo k ich masívnemu premnoženiu. V Národnej galérii je umiestnená fotografie slávnej americkej herečky Elizabeth Taylorovej stojacej na námestí ako kŕmi holuby, ktorí ju obklopujú v takom veľkom množstve, ako by ju chceli napadnúť.